Gary Moore, laatste doekval over zijn veilingcollectie (inclusief de Fiesta Red ’61) in Londen

Mis à jour le 22/12/2025 | Publié le 06/11/2025

De iconen van de Engelse muziek volgen elkaar onmiskenbaar op in de veilingzalen. Na de collectie van Jeff Beck, die kort op die van Mark Knopfler en Rory Gallagher volgde, is het nu de beurt aan Gary Moore om te worden gevierd tussen de meesterwerken. Bonhams veilt de laatste stukken uit zijn collectie eind november, waaronder enkele van zijn mooiste gitaren.

De Ierse meester behoort tot die muzikanten wiens nalatenschap blijft voortleven in gouden letters. Hij was bij uitstek de bluesman, de onverzadigbare experimentator en de man achter enkele van de grootste rockklassiekers. De Ierse gitaarheld bewijst dat je jezelf artistiek kunt heruitvinden, zelfs wanneer je al een enorm succesvolle gitarist bent. Moore doorkruiste decennia van radicaal verschillende muziekstijlen en wist hardrock en blues op prachtige wijze te combineren.

Liefhebber van geluid was Gary Moore ook een zeer bedachtzame instrumentenverzamelaar. Elke gitaar in zijn collectie getuigde van zijn speelvoorkeuren, technische aanpassingen en unieke klankkarakteristieken. Van de beroemde Greeny, de legendarische Gibson Les Paul Burst die hij terugkocht van zijn held Peter Green, tot zijn talrijke Stratocasters, elk instrument was zorgvuldig gekozen. Onder zijn meest waardevolle gitaren valt moeilijk de legendarische Fender Stratocaster Fiesta Red uit 1961 te vergeten, een van de gitaren die Gary het langst bespeelde en waarschijnlijk de tweede gitaar waarmee hij het meest geassocieerd wordt – en die nu te koop zal worden aangeboden.

Het originele instrument van Moore onderscheidde zich door zijn pickups met laag uitgangsvermogen en de 3-standenschakelaar. De artiest had zijn gitaar echter licht aangepast, onder andere door een koperen bescherming in de cavity toe te voegen en jumbo frets te plaatsen.

Zoals bij alle grote gitaren hoort bij deze gitaar ook een rijke geschiedenis aan anekdotes. Zo raakte hij in 1984 tijdens een Amerikaanse tour verloren bij de douane. De Stratocaster dook uiteindelijk later weer op bij het Interpol-kantoor in Houston voordat hij terugkeerde naar de gelukkige eigenaar. In de tussentijd had hij een andere, witte, gitaar gekocht om de tour voort te zetten.

Later, toen hij voornamelijk Les Pauls bespeelde, gebruikte Gary Moore de Strat nog af en toe, bijvoorbeeld in 2014 tijdens speciale concerten ter viering van het 60-jarig bestaan van de Stratocaster.

In 2016 bracht Fender uiteraard hulde aan Gary en deze gitaar door de limited edition Gary Moore Stratocaster te produceren in het Custom Shop, waarbij de slijtage die de gitaar zo kenmerkend maakt nauwkeurig werd nagebootst.

Verschillende prestigieuze items van Gary Moore zullen in november bij Bonhams worden geveild, waaronder twee van zijn meest iconische elektrische gitaren, evenals versterkers en podiumkleding uit zijn persoonlijke collectie. Een deel van het Matt’s Guitar Shop-team kon de kantoren van Bonhams bezoeken om deze gitaren exclusief van dichtbij te bekijken. Zo konden ze de magie van deze iconische Fiesta Red Strat ervaren – en het minste wat je kan zeggen, is dat ze de unieke magie van een artiesteninstrument bevat… and she « still got the blues »!

Fender Stratocaster Fiesta Red uit 1961